Co je kolonoskopie

Co je to kolonoskopie a jak se provádí?

Kolonoskopie je vyšetřovací a zároveň léčebná metoda, která umožňuje lékaři prohlédnout konečník, tlusté střevo a část aborálního tenkého střeva. Při tomto vyšetření lze bezbolestně odebírat z výše uvedených oblastí vzorky. Kolonoskop je přístroj, který se skládá z hadice, optického aparátu, malých pracovních nástrojů, procesoru a obrazovky. Ohebná hadice kolonoskopu obsahuje optický systém a pracovní kanál. Hadici zavádí lékař přes řitní otvor do konečníku a dále do tlustého střeva. Obraz vyšetřované oblasti střeva je veden optickými vlákny v hadici do procesoru a dále na obrazovku. Lékaři to umožňuje dokonale prohlédnout celé tlusté střevo a aborální část tenkého střeva, a rozpoznat jednotlivá onemocnění, která rentgenový přístroj nezobrazí. Důležitým předpokladem pro vyšetření střeva kolonoskopem je proto dokonalé vyčištění střeva projímadly. Pracovní kanál slouží k zavádění malých pracovních nástrojů, s jejichž pomocí lze provádět malé diagnostické i léčebné zákroky.

Proč se kolonoskopie provádí?

Kolonoskopie má za cíl odhalit popřípadě vyloučit zánětlivá, nádorová a jiná onemocnění tlustého střeva nebo aborální části tenkého střeva. Jak již bylo řečeno, přístrojem lze odebrat ze střeva bioptický vzorek k histologickému vyšetření nebo například odstranit malé střevní nádorky, takzvané polypy.

Je třeba se vyšetření obávat a co mám před vyšetřením udělat?

Kolonoskopie není moc příjemné vyšetření. Proto je důležité důsledně dodržet přípravu, kterou Vám lékař doporučí, abyste vyšetření nemuseli absolvovat znovu. Na druhou stranu je třeba říci, že mnohdy nahradí operaci, při které by bylo Vaše tělo vystaveno mnohem většímu riziku. Bolesti se obávat nemusíte. Před vyšetřením dostanete zklidňující injekci. Kolonoskopii nelze provádět například u osob s těžkým srdečním onemocněním, u pacientů krátce po operaci tlustého střeva a u těhotných žen. Pro úspěšné vyšetření je nezbytná dokonalá příprava, která spočívá ve vyprázdnění střev projímadly. Před samotným vyšetřením budete lékařem seznámeni s nutnou přípravou. Konkrétní postupy se na jednotlivých pracovištích liší. V zásadě ale platí, den před vyšetřením v poledne si dáte poslední lehčí jídlo, od té doby budete do rána pouze pít. Do večera musíte užít předepsanou dávku projímadla a dostatečně pít. Musíte počítat s tím, že se budete postupně často vyprazdňovat. Proto je lépe být doma a v klidu. Užíváte-li léky na ředění krve, po dohodě s ošetřujícím lékařem je před vyšetřením vysaďte.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Než si lehnete na vyšetřovací stůl, dostanete injekci proti bolesti a na zklidnění. Po celou dobu budete v kontaktu s ošetřujícím zdravotním personálem. Nejprve budete ležet na levém boku a lékař Vám bude opatrně zavádět ohebnou hadici přes řitní otvor do konečníku a dále do tlustého střeva. O každém kroku Vás bude informovat a upozorňovat, co se bude dít dále. Klidně při vyšetření dýchejte, nežvýkejte a nehýbejte se. Vyšetření trvá zhruba 15 až 20 minut.

Co následuje po vyšetření a kdy bude výsledek?

Po vyšetření zůstaňte půl hodiny v klidu. Nezapomeňte, že jste dostali injekci na zklidnění a nemůžete tedy řídit celý den motorové vozidlo. Pokud Vám byl odstraněn polyp, budete poučeni o možných komplikacích, stravě a režimu po následující dny. Výsledek se dozvíte většinou ihned po výkonu. Pokud lékař odebíral bioptické vzorky k histologickému vyšetření, bude výsledek až zhruba za týden.

Jsou alternativní vyšetření?

Nelze-li z nějakého důvodu kolonoskopii provést, nezbývá než zvážit CT nebo ultrazvukové vyšetření břicha.

 
Aktuálně
18.04.2019

Ve čtvrtek 18.4.2019 čtvrteční odpolední ordinace odpadá. Ve středu 24.4. z technických důvodů neordinujeme.

Novinky